Çelik Kapı Nedir? Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çelik Kapı Nedir? Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber insanoğlunun birçok problemi ortadan kalksa da beraberinde birtakım sorunları da getirmiştir. Bu sorunlardan birisi de hiç kuşkusuz mal ve can güvenliğidir. Kurtoğlu çelik kapı ailesi olarak 1989’dan beri insanlığın bu problemini geniş bir şekilde ele aldık ve gelişen piyasa koşullarında sektöründe Türkiye’nin vazgeçilmez şirketlerinden birisi haline geldik.

Çelik Kapı Nedir?

Ana malzemesi sac olan dış ve iç takviyelerin bir bütün halinde olduğu ses yalıtımı ve yangına dayanıklılık sağlayan özellikle de hırsızlık olaylarına karşı hane halkına güvenlik katan kapılardır.

Her Çelik Kapıya Güvenmeli Miyim?

Türkiye’de sektörde üretilmekte olan birçok çelik kapı ve mevcut dairelere takılı halde bulunan kapılar maalesef ki güvenlik açısından ciddi tehdit oluşturabilmektedir. Bir çelik kapının sağlamlığını belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar çelik kapının özelliklerini de belirleyen; doğru imalat, doğru ölçü, doğru montaj ile kapının önemli bölümlerine yapılan doğru takviyelerdir.

Çelik Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Kapının sac iskelet yapısının yatay 3 adet profilden olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Piyasadaki çoğu çelik kapılar bu şekilde olmakla beraber mobilyanın arka kısmı boş olup ufak darbelerde evin iç kısmına ulaşılabilmektedir. Ürün alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken konularda birinci sırada yer almaktadır.
  • Kilit ve menteşe kısımlarında ve kapının orta dürbün kısmında takviye olup olmaması önemli konular arasındadır.
  • Kullanılan menteşelerin TSE standartlarında olup olmamasına dikkat edilmelidir. Kullanılan menteşelerin yaprak kısmının kaç mm sacdan yapıldığına ve yaprak menteşenin sac vidası ile montaj yapılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Çelik kapının barel muhafaza zırhları ise SULANDIRILMIŞ çelikten imal edilmesi TSE standartlarına uygunluk açısından gereklidir. Sulandırılmış çelikten imal edilmiş zırhlar matkap darbelerinden zarar görmezler, matkap uçları delme işlemlerinde yüzeyde kaymaktadır. Bu da bareli muhafaza için son derece önemlidir. Ancak maalesef piyasada bu şekilde kullanılan zırhlar yok denecek kadar azdır. Mevcut piyasa kapılarında plastik zırh bile kullanıldığına şahit olabilmekteyiz. Kurtoğlu çelik kapı ailesi olarak kullandığımız menteşeye kadar kendimiz üretmekteyiz ve güvenlik konularına son derece önem vermekteyiz.
  • Kapının kasa kısmına gelecek olur isek kasanın en az 1,5 mm sacdan imal edilmiş olması gerekmektedir.  Ayrıca kasanın vida kısımları sac takviyelerle güçlendirilmiş olması gerekiyor.

Kurtoğlu çelik kapı ailesi olarak ürünlerimizi nasıl üretiyoruz?

Kullandığımız malzeme kalınlıkları ve çeşitleri müşterinin isteğine göre değişmekle beraber şirketimizin kendi standardında bir kalitesi vardır.

Kanat gövdesi ana gövde 0,9 mm sac olup sac altına ağır ve kuvvetli darbelere karşı destek olması için 0,9 mm 3 adet düşey bükümlü sac takviyesi ve bununla beraber menteşe ve kilit kısmına 1,5 mm sac takviyesi yapılmaktadır.

Kullandığımız barel muhafazası çelik olup bareli ağır darbelere karşı korumaktadır. Çelik muhafaza matkap ile delmelere karşı oldukça dirençlidir.

Ürünlerimizdeki menteşelere gelecek olur isek kullandığımız menteşe kendi üretimimiz olup 2mm takviye ile kapılarımıza monte edilmektedir. Monte işlemi diğer muadil markalar gibi sac vidası ile yapılmayıp alyan başlı imbus cıvata ile yapılmaktadır.