DKP Sac ve Galvaniz Sac Arasındaki Fark Nedir?

DKP Sac ve Galvaniz Sac Arasındaki Fark Nedir?

DKP Sac Nedir?

DKP sac, sıcak haddelenmiş çeliğe ısıl işlem uygulanması ile elde edilen ürünlerdir. DKP sacların kalınlığı isteğe göre 0,25 -2,00 mm arasında değişiklik göstermektedir. Her zaman ismini duyduğumuz galvaniz sacın DKP sacdan farkı nedir o zaman? Sorunun cevabını yazımızın devamında veriyoruz. 

DKP sac ve galvaniz sac arasındaki fark nedir?

Galvanizli Sac DKP sacdan farklı olarak iki tarafı çinko kaplı karbon çelik ürünlerdir. Galvanizleme işleminde amaç çinko veya alüminyum-çinko kaplamanın kurban katot olarak kullanılarak ana metalin korozyon direncinin arttırılmasıdır. Kurban katot korozyona uğrayarak alt katmandaki çeliği korozyona karşı korur. DKP Sac ile Galvanizli Sac arasındaki fark tamamen çelik yapısından kaynaklanmaktadır. DKP saclarda çeliğe ısıl işlem uygulanırken, galvanizli olanlarda sıcak daldırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Sıcak daldırma galvaniz, 460 derece sıcaklıkta eritilen ve çinko banyosundan geçirilen demir veya çeliğin, çinko tabakası ile kaplanması işlemidir. DKP Sac ile Galvanizli Sac arasındaki fark tam olarak budur. Kullanım alanlarında galvanizli saclar, pas direncinin gerekli olduğu durumlarda çoğunlukta karşılaşmaktayız.

DKP Sac Ve Galvanizli Sacın Kullanım Alanları

Galvanizli sac, Kurtoğlu Çelik Kapı’nın uzman olduğu giriş kapıları, villa kapıları, yangın kapıları ile otomotiv gibi çoğu sektörde kullanılmaktadır.  Aynı zamanda gerekli olduğunda havalandırma sistemlerindeki HVAC sistemlerinde de tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra elektrik kutularında ve prefabrik yapılarda kullanım alanı oldukça geniştir.

 

DKP saclar kullanım alanı bazında oldukça geniş bir konumda yer alıyor.  Otomotiv sektörü, dayanıklı ev aletlerinin üretiminde, derinlemesine eğirme gerektiren parça imalatlarında ve yüksek dayanıklılık gerektiren endüstriler gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, besin değeri kaybına sebebiyet vermeyen mutfak araç gereçlerinde, beyaz eşya üretiminde ve ofis mobilyalarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanım alanı odağında DKP Sac ile Galvanizli Sac arasındaki fark ortaya çıkmaktadır.