Sac Metal Nedir ?

Sac Metal Nedir ?

Pek çok sektörde ve özellikle çelik kapı sektöründe kendisine kullanım alanı bulan levha saclar demir gibi metallerden elde edilirler. Yüzeyleri düzgün ve pürüzsüzdür. Sac levha malzemeler kullanılacağı yere göre çeşitli inceliklerde ve boyutlarda olabilirler. Haddelenmiş ürünler arasında yer alırlar ve geniş alanların kaplanmasında tercih edilirler. 

Demir çelik ürünleri içinde avantajları ile öne çıkan levha sacın merak edenler için üretimi ele alalım o halde..

Sac Metal Nasıl Üretilir ?

Sac metal üretmenin iki yolu vardır.

  • Sıcak haddeleme
  • Soğuk haddeleme.

İnşaat çeliklerinde soğuk haddeleme sadece 3 mm'ye kadar çıkar. Bundan sonra, levhalar ve levhalar, maliyet verimliliği amacıyla sıcak haddelenir.

Paslanmaz çeliklerde yine sıcak haddeleme işlemi 3 mm'den başlasa da, soğuk haddeleme tüm sacları yani 6 mm'ye kadar kaplar. Ancak yine de bir özet geçmek gerekirse de öncelikle kalın metal levhalar ile işe başlanır. Bu levhalar sıcak haddeleme işlemi için iki silindir arasından geçirilir. Sıcak haddelemeden sonra levhalar yassı görünüm alır. Daha sonra sıra soğuk haddeleme işlemi gerçekleştirilir. Soğuk haddeleme yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlar. 

Mühendislik amaçları için, ikisini ayırt etmek önemlidir. Hassas uygulamalar için, nihai boyutlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğumuz için soğuk haddelenmiş çelikler tercih edilir. Bunun nedeni, sıcak haddelenmiş çeliklerde soğuduktan sonra çeliğin hafifçe büzülmesi ve şeklinin biraz değişebilmesidir. Bu sebeple Kurtoğlu Çelik Kapı olarak uzman mühendislerimizle işimizi en titiz şekilde yapmanın gayreti içerisindeyiz.