Su Kontrası

Su Kontrası

Su kontrası aynı zamanda marin kontrplak olarak da bilinmektedir. Suya ve neme dayanıklı bir malzeme olmakla beraber yağmur, kar gibi çeşitli hava koşullarına dayanıklı olduğu için dış mekan kullanımı için mükemmeldir. Suya dayanıklı bu ahşap paneller kontrplak çeşitleri arasında en çok kullanılan kontrplaktır. Kontrplak tabakaları değişkenlik gösterebilmektedir. Çünkü kontrplak ölçüleri de buna bağlı olarak değişmektedir. Çapraz ya da paralel olarak birleştirilebilen bu paneller farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Huş kontrplak da aynı zamanda marin kontrplak gibi dayanıklı olduğu için deniz endüstrisinde kullanılmaktadır. E o zaman su kontrası nasıl üretilir şimdi onu ele alalım..

Su kontrası Nasıl Üretilir?

Belirli uzunluk ve çaplardaki ağaç gövdesi kısımlarının özel makinelerde soyulması ile elde edilmiş ince soyma levhaların lif doğrultuları birbirine dik olmak üzere 3, 5, 7 ve daha çok tek sayıda üst üste konularak basınç altında preslenmek suretiyle yapıştırılmasıyla elde edilen malzemedir.

Su kontrası hangi ortam şartları altında kullanılabilmektedir?

Kontrplak, diğer ahşaplarda olduğu gibi, boyama öncesi hazırlık gerektirir. Mobilya veya deniz sınıfı kontrplak ile başlarsanız, hazırlık kolaydır çünkü bu tür kontrplak için yüzey çok pürüzsüzdür. Su kontralarına renk verme işlemi özet ile şu şekilde yapılıyor diyebiliriz.

İşinde iyi ustaların su kontralarını pürüzsüz olana dek zımparalayıp yüzeydeki tozları temizledikten sonra astarlama işlemi yapılır. Astarlama işleminden sonra ufak bir zımpara ile boyama işlemine geçmektedirler.

Nemli ortam, su kontrasının boyalı yüzeyinde su kontrasını dış ortam ile direkt temasın olduğu ortamlarda kullanılmasını tavsiye etmemize rağmen zaman içerisinde nemli ortamlarda bir miktar yüzey verniğinde solma gibi durumlara yol açabilmektedir. Ancak bu su kontrasının zarar gördüğü anlamına gelmesin. Ufak bir vernik işlemleriyle eski görüntü geri gelecektir. Bu gibi durumların yaşanmaması için diğer yazılarımızda ele alacağımız dış mekanlarda çoğunlukla kullanılan kompozit malzemeyi tavsiye ediyoruz.